Elektroodpady o dużych gabarytach, takie jak : chłodziarki ,zamrażarki, pralki ,drukarki, kuchenki elektryczne oraz te mniejsze jak żelazka ,procesory, mikrofalówki itp. można dostarczyć do Elektrośmieciuszka przy SP2 w Gołdapi ul.1 Maja 25 tj. punktu odbioru ZSEE w Gołdapi. Gołdapianie o tym wiedzą i przykładem świecą:)
Druga w tym roku szkolnym zbiórka ZSEE zakończyła się sukcesem .Załadowany samochód wyruszył znowu w kierunku Cząstków Mazowiecki:)
Już za kilka dni, 13 października, pierwszy raz w Polsce będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Idea została stworzona przez WEEE Forum przy wsparciu 26 organizacji non-profit z 20 różnych krajów z całego świata, w celu ochrony środowiska naturalnego. Co roku produkujemy blisko 50 milionów ton elektrośmieci na całym Świecie, ale niestety tylko część z nich trafia do recyklingu.
Możemy to zmienić postępując prawidłowo z elektrośmieciami, organizując kolejną zbiórkę.Zapraszamy Zachęcamy wszystkich gołdapian włączmy się do obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci. http://www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl/?p=5675 Przypominamy ,że akcja trwa już kilka kilku lat ,a ten jeden dzień pokazuje ,że w naszej szkole każdego dnia jest Dzień Bez Elektrośmieci :)
Zapraszamy SP2 Gołdap Kącik Elektrośmieciuszek :) Przynieś"elektrograty" Bądź w naszej lokalnej ekodrużynie:)
Uroczyste otwarcie kącika z ZSEE przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi "ELEKTROŚMIECIUSZEK"
Szyld "Elektrośmieciuszek" autor nazwy kącika z ZSEE - uczeń klasy 1a - Kamil Omilianowicz projekt i wykonanie szyldu - pani Beata Wieczorek koordynatorka działań - Alina Oleszczuk Usatysfakcjonowani - cała społeczność szkolna, przedszkolna i lokalna:)
DZIĘKUJEMY:) ZAPRASZAMY:) TERAZ JESZCZE ŁATWIEJ DO NAS TRAFIĆ:)
Ogromny samochód ponownie zapakowali panowie z EKO HARPOON. Nasz szkolny kącik Elektrośmieciuszek znowu świeci pustkami, ale to kwestia kilku dni i ponownie gołdapianie przywiozą ZSEE.
Akcja rozwija się i stale kibicują jej najmłodsi. Są świadkami i uczestnikami cudownego działania. Rozwijają swoją wiedzę na temat recyklingu. Wiedzą, że elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po przedostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera czy świetlówki przenikają do gleby. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, a szkodliwe substancje unieszkodliwione. Każdy, kto chce się pozbyć większej lub mniejszej ilości zużytego sprzętu, może własnym transportem dostarczyć go do szkoły w godzinach 7.00 – 17.00. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy:
- Dostarczane nam elektrośmieci muszą być w całości. Z zużytych urządzeń nie wolno wyjmować części ,a oddawać np. tylko obudowy. Taki niekompletny odpad przestaje być elektrośmieciem. - mówi Alina Oleszczuk koordynatorka akcji
Zagadka z nagrodą z Miasta bez elektrośmieci
Jak często Szkoła Podstawowa nr 2 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi organizuje zbiórki elektrośmieci? Wybierz jedną odpowiedź i wpisz literę w komentarzu: a) dwa razy w roku b) zbiórka trwa w szkole przez cały rok c) cztery razy w roku Na odpowiedzi czekamy do 30 kwietnia do godziny 16.00. Każda prawidłowa odpowiedź zostanie nagrodzona. Odbiór nagrody (7-11maja ) SP2 Gołdap sala nr 20 koordynatorka działań Alina Oleszczuk
Żółty dzień za nami:) " Hej witam Was chłopcy i dziewczynki, Hej witam Was zróbcie śmieszne minki, Hej Witam Was to będzie dobry dzień Hej witam Was bawmy razem się..."
Tak powitali XVI edycję Zielonych Dni w szkole wszyscy sympatycy zielonego święta. Cała sala gromkim śpiewem i tańcem, wesoło i spontanicznie tak jak przystało na Dzień Pozytywnej Energii:)
Fot. Mirosław Słapik
*Dwie tajemnicze skrzynki:)
Tytuł Przyjaciela Szkoły w roku szkolny 2017/2018za cudowne serce i bezinteresowną pomoc :otrzymali:
- Bogumiła Pilarska (wieloletni wolontariat na rzecz pracy z uczniem SP2 w Gołdapi) - Halina Wojtanis (ciekawe spotkania w bibliotece) - Marta Andruczyk (interesujące spotkania z policją) - Aneta Adamczewska (Zumba sport dla każdego w SP2) - Iza Kowalik (fitness sport dla każdego w SP2) - Jan Szyszko (wieloletnia współpraca ,bezpieczny las, złote pomocne ręce ) - Henryk Bazylewicz (wieloletnia współpraca, ciekawe lekcje przyrody) - Andrzej Juchniewicz (ekologiczne spływy kajakowe "Razem weselej") - Marek Hurec (ciekawe lekcje przyrody, bezpieczny las )
Z okazji XVI edycji Zielonych Dni w szkole przyznano też 5 nagród nazwanych wyróżnieniem Zielonej Koniczynki:) Nominowani do tytułu goście posiadają już tytuły Przyjaciół Szkoły i nie przestają nimi być:
- Agnieszka Iber (wieloletnia współpraca -zajęcia, organizacja leśnych warsztatów) - Barbara Sereda (wieloletnia współpraca ,ciekawe wodne warsztaty ) - Grzegorz Jejer (czujne oko Nadleśniczego i sponsorowanie naszych ekologicznych akcji) - Jacek Konieczny (wieloletnia współpraca i złote ręce na rzecz Zielonego Kącika) - Andrzej Życzkowski (wieloletnia współpraca i złote ręce na rzecz ekologii)
* Statuetki Ekologii:)
Statuetkę Ekologii z bezcennym słowem Dziękujemy:) otrzymało Nadleśnictwo Gołdap i Gołdapskie Stowarzyszenie honorowych dawców krwi:) Wyróżnieni goście uroczyście przecięli żółtą wstęgę i otworzyli XVI edycję Zielonych Dni w Szkole 2018 :)
*Spostrzegawcza Ziemia:)
Ziemia przekazała koordynatorce działań Alinie Oleszczuk jeszcze jedną skrzynkę ,a w niej wyróżnienia dla aktywnych nauczycieli SP2 Gołdap ,dzięki którym Zielone Dni nabierają jeszcze piękniejszych barw. Wyróżnienie w tym roku otrzymały:)
Małgorzata Marcinkiewicz (Spotkania z owocami i warzywami) Anna Budzińska (Promocja ekologii na fb) Marta Taraszkiewicz (Witaminowy Zegar, Plastyczne ręce) Barbara Zadunajska (Spotkania z zieloną książką) Helena Galińska (Zakrętkowy zawrót głowy) Małgorzata Stypka (Zielone Witaminki) Urszula Piech (Konsultacje pełne ciepła)
*Order uśmiechu 2018
W naszej szkole wybieramy najsympatyczniejszych ,kulturalnych ,miłych, optymistów ,ludzi pogodnych ,"zarażaczy uśmiechem" wśród pracowników i dzieci naszej szkoły. Cudowne wyróżnienie Order uśmiechu 2018 przyznany przez dzieci i rodziców SP2 w Gołdapi otrzymali:
*Kosmiczny spektakl Była sprzeczka Słońca z Księżycem. Była dyskusja na temat: Co jest potrzebne Ziemi?. Okazało się, że potrzebne wszystko i Słońce i Księżyc i Deszcz i Wiatr i Chmura i ludzie.
kategoria dorośli 1. Andrzej Palanis 2. Barbara Rant 2. Marta Taraszkiewicz 3. Stanisawa Bałkowska 3.Cecylia Derewońska wyróżnienie Jadwiga Iwanowska, Henryka Balcerak
* ELEKTROŚMIECIUSZEK
Na konkurs na najciekawszą nazwę "Elektrośmieciowego kącika "czyli "nazwę" miejsca ,gdzie "czekają elektrośmieci " wpłynęło 29 ciekawych propozycji .
Komisja w składzie
Agnieszka Mańkowska Mirosław Słapik Rafał Górski Paweł Oleszczuk Wszyscy członkowie z cudownym polotem artystycznym i literackim nagrodzili następujących autorów i ich ciekawą, niepowtarzalną nazwę elektrośmieciowego kącika:
1. ELEKTROŚMIECIUSZEK- Kamil Omilianowicz klasa1a 2. ELEKTROLANDIA-Darek Baran klasa1a 3. ELEKTROBAKTERIE- Alan Wojtanis klasa IIIb
SZYLD ELEKTROŚMIECIUSZEK będzie ozdabiał i informował o miejscu składowania ZSEE przy SP nr 2 w Gołdapi.
* Drugie Życie Elekrozgredki
Piękne teksty oddające potrzebę i sens właściwego postępowania z ZSEE napisało tylko kilka osób ,bo to wcale nie było łatwe, Trud został nagrodzony Komisja była oczarowana dwoma tekstami przyznając
1 miejsce Mai Piwowar za tekst "Drugie życie Elektrozgredki "
2 miejsce pani Beacie Omilianowicz za tekst "Elektrośmieci"
Nagrodzona rymowanka Mai Piwowar "DRUGIE ZYCIE ELEKTROZGREDKI"
Stałam w kącie na uboczu, całkiem zapomniana. Nikt mnie nie chciał bom zepsuta, mocna zardzewiała. -Nie dotykaj! To trujące! - Gdzieś w oddali usłyszałam. A ja tu tylko grzecznie czekałam. Zapytasz po co? Na nowe życie. Marzyłam o tym skrycie. Az tu nagle wielkie auto i warkot silnika. Halo! Nie nie widzę. Wsadzili mnie w ciemnicę. Co się dzieje? Gwara, dzwonek, pełno dzieci. Widzę napis SP2 Elektrośmieci. Jak się cieszę! Moja Podróż się zaczyna. Recykling to nie żadna kpina! Będę jeździć w twoich kołach. Kołpak - moje imię nowe.
Więc Wy drodzy przyjaciele, oddawajcie elektrosmieci! Macie ich tak wiele. Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny w domach posiadamy. Gdy się zepsuje naprawiamy lub na śmietnik, do lasu czy nawet rzeki go wyrzucamy. Znajdujące się w nim szkodliwe substancje do gleby i wody przenikają, organizmy żywe w ten sposób zatruwają. Dlatego o tym pamiętać musimy, że elektrośmieci do wyznaczonych miejsc zanosimy. Dzięki temu nasze zdrowie chronimy.
** Nagrodziliśmy też Superzbieraczy Elektrośmieci 2017/2018
Informacje z Miasta bez elektrośmieci:
Tytuł Systematycznego Zbieracza Elektrośmieci – kategoria indywidualna: 1. miejsce pan Rafał Górski 1. miejsce Barbara Nierwińska 1. miejsce Katarzyna Piwowar 2. miejsce pani Anna Łoch 2. miejsce Julia Życzkowska 2. miejsce Ernest Furtan 3. miejsce Antoś Perko 3. miejsce Gabrysia Brodowska 3. miejsce -Zosia Nawrocka
Tytuł Systematycznego Zbieracza Elektrośmieci – kategoria zespołowa:
I miejsce : – Nadleśnictwo Gołdap – Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej „Słoneczny Dom” – Starostwo Powiatowe w Gołdapi – Urząd Miejski w Gołdapi
II miejsce – Punkt Przedszkolny „Nibylandia” – Biblioteka Publiczna w Gołdapi – Gołdapskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych – Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi – Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi -Spółka X-Yachts Composites sp. z o.o.
III miejsce: – Samorządowe Przedszkole nr 1 w Gołdapi – Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Gołdapi – Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach – Gołdapski Uniwersytet III Wieku – Trening Fitness – Emilia Wołyniec -ADM Gołdap – Stowarzyszenie Biegowe Łowcy Przygód Gołdap – Centrum Sportu Anna Olędzka
TYTUŁ SUPERZBIERACZA ZSEE i HODOWCY ROŚLIN otrzymała Szkoła Podstawowanr2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi
* MODNY STRÓJ 2018-wyczarowane z odpadów:)
Papierowe, plastikowe, korkowe i i kapslowe stroje. Garnitury zabudowane i suknie z odkrytymi ramionami: Rewia mody odpadowej jak każdego roku była fascynująca:) Okrzyki i brawa było już na początku ulicy 1Maja:)
Dzisiaj polecamy owoc pochodzący z południowo- wschodniej Azji – cytrynę. Dzięki swojej dużej zawartości witaminy C, wzmacnia odporność. Zawarta w niej rutyna zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych, krwawieniu dziąseł oraz występowaniu siniaków.
Banany to najbardziej kaloryczne owoce, jednak wzmacniają serce, ułatwiają zasypianie, likwidują biegunkę, poprawiają pamięć i koncentrację.
A gruszka też pochodzi z Azji, a w Europie rozpowszechnili ją starożytni Rzymianie.Naukowcy zalecają spożywanie tych owoców osobom, które pracują umysłowo. Poprawiają bowiem możliwości intelektualne i wpływają korzystnie na funkcjonowanie tarczycy. Co ciekawe bor, który służy naszemu mózgowi, zapobiega też utracie wapnia, czyli podstawowego surowca budulcowego kości, i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy.
A zatem prosimy, nie wyrzucajcie bananów i gruszekdo koszy i szkolnych toalet. Marnujecie jedzenie i źródło cennych witamin.