Naszą szkołę odwiedził „Jeżowóz ”

Drukuj

Dziś - 07. czerwca uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli udział  w 4 godzinnych  warsztatach  ekologicznych  prowadzonych w ramach projektu "JEŻOWÓZ - program mobilnej edukacji ekologicznej dla uczniów i nauczycieli” .  Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zajęcia warsztatowe  przeprowadziły  edukatorki  ze Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Agro-Group , panie Małgorzata Oleszczuk i  Anna Daszuta.   Warsztaty miały na celu przybliżenie uczniom otaczającej ich przyrody w sposób innowacyjny   i interaktywny. Podczas lekcji na łonie natury, mogli oni nabytą wiedzę  wykorzystać praktycznie,  poprzez własne doświadczenie, badanie i odkrycia.

Zajęcia rozpoczęły się w chwili, gdy pod naszą szkołę zajechał  śmieszny samochód z namalowanym jeżem. Niby zwykły pojazd a w nim laboratorium wyposażone w sprzęt optyczny: lupy, mikroskopy stereoskopowe a także odczynniki chemiczne, probówki, menzurki mierniki  itp.
Wraz z nauczycielami przyrody, Panią Małgorzatą Wojciechowską – Gutowską i Barbarą Nierwińską oraz gościem z Nadleśnictwa Gołdap panią Marzanną Konieczny, udaliśmy się w pobliże naszego jeziora w celu przeprowadzenia badań. Towarzyszył nam Jeżowóz – laboratorium na kołach. Zaczęliśmy  od poznawania przyrody wszystkimi zmysłami poza wzrokiem. Tutaj, trzeba było wykazać się dużym zaufaniem do swojego kolegi lub koleżanki, którzy przeprowadzali  swoich partnerów na teren badań z zasłoniętymi oczami. To ćwiczenie pomogło nam uzmysłowić, że do poznawania przyrody potrzebne są nam wszystkie zmysły.
W następnej części zajęć, badaliśmy czystość naszego jeziora m.in. obecność fosforanów, azotanów i  innych  związków  chemicznych oraz określaliśmy pH wody. I tu mamy dobrą wiadomość: NASZE JEZIORO JEST CZYSTE!!!, latem śmiało możemy korzystać z jego uroków. Zadowoleni z wyników badań, udaliśmy się na poszukiwanie organizmów żywych zamieszkujących nasze jezioro. Udało się nam złowić kilka ciekawych okazów, które mogliśmy obejrzeć pod mikroskopem stereoskopowym. Niektóre z nich, pomimo, że znane są z lekcji przyrody, to „ na żywo” wyglądają nieco inaczej. Zajęcia dostarczyły nam wielu nowych doświadczeń, pozwalając na obserwację przyrody w niecodzienny sposób. Niech więc naszemu codziennemu życiu przyświeca myśl  „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz” wypowiedziana przez Alberta Einsteina.

O jeżowozie możecie dowiedzieć się więcej na stronie internetowej : www.ekomobil.pl

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Komentarze 

0 #1 kuba 2011-10-19 11:50
fajne rybki